Vai labas domas deg?

Tigrans Grigorjans, 10.klase, Rīgas Rīnūžu vidusskola. JVR konkursam

Marta beigās Rīgas pilsētas vidusskolas mežā sadega atkritumu konteiners, ko Ekopadomes aktīvisti tur novietoja, cerēdami samazināt meža piesārņojumu ar atkritumiem. Pirmās izjūtas – bēdas un vilšanās… Kā ir teicis Henrijs Fīldings: “Izdarot labus darbus, mēs ne vienmēr iegūstam draugu, bet mēs noteikti iegūstam dažus ienaidniekus.” Vai tas būtu iemesls mest plinti krūmos? Atkāpties no ilgi lolotas idejas sakopt vietējo mežu – mūsu iemīļoto atpūtas vietu?

Rīnūžu vidusskolai ir unikāla privilēģija īpaši starp lielpilsētu skolām – atrasties meža tiešā tuvumā. Skolēni mīl savu mežu, labprāt tajā pavada nodarbības un atpūšas brīvajā laikā, un reizēm piesārņo to… Ļoti apbēdina tas, ka pēc atkritumu savākšanas pavasara talkas, mežs ātri vien piepildās ar objektiem, kuriem tajā nevajadzētu atrasties – atkritumiem.

Atkritumu konteiners pie Rīnūžu meža takas
(M. Poļežajeva foto)

Apzinādamies, ka Ekoskolas galvenais uzdevumus ir izglītot sabiedrību un sevi pašu, pašsaprotams, ka 11. klases skolēni vēl šoruden apkopoja informāciju par meža atkritumu bīstamību meža iemītniekiem, sagatavoja instalācijas un baisus stāstus un prezentēja to skolā Rīcības dienās. Finansiālais atbalsts instalāciju izveidei tika iegūts, pateicoties dalībai “Young Climathon” hakatonā pagājušajā gadā. Tika mēģināts pārliecināt interesentus, ka viss, ko izmetam atkritumiem neparedzētajā vietā, galu galā atgriežas pie mums pa barības ķēdi. “Kas pazūd no acīm, dabā nepazūd”- gribas pilnīgi piekrist Zaļās jostas sauklim.

Lai risinātu meža atkritumu problēmu, Ekopadome uzņēmās iniciatīvu – uzstādīt atkritumu konteineru mežā. Sākumā bija doma piedāvāt arī atkritumu šķirošanas iespēju meža apmeklētājiem. Kā apgalvo SIA Eco Baltia vide speciāliste Raina Anna Ločmele, tas būtu bezprecedenta gadījums, jo vēl nav bijis dzirdēts par šķirotu atkritumu konteineru uzstādīšanu mežā.

Tomēr iesākumam tika pieņemts lēmums uzstādīt mežā pie skolas sētas taciņas vienu no trim SIA Eco Baltia vide dāvātajiem sadzīves atkritumu konteineriem. Tas notika decembrī par spīti pieaugušo viedoklim, ka konteineru drīz vien nozags… Drošībai konteiners tika pieāķēts ar metāla ķēdi un atslēgu pie sētas.

Atkritumu konteiners pēc nodegšanas
(T. Grigorjana foto)

Skolas Instagramā ievietojām uzrunu Vecmīlgrāvja iedzīvotājiem par uzsākto akciju. Kā mēs priecājāmies, kad redzējām, ka konteinerā sāka uzkrāties atkritumi – pārsvarā stikla un plastmasas pudeles! Ar prieku stūmām piepildīto konteineru skolas pagalmā atkritumu izvešanas dienā. To iztukšoja bez papildu maksas vides apsaimniekošanas uzņēmums Eco Baltia vide. Tiešam radās sajūta, ka Rīnūžu meža apmeklētāji ir sākuši rīkoties atbildīgi, ka ne tikai mums rūp apkārtējās vides sakoptība un saglabāšana…Likās, par visu ir padomāts. Pēc mūsu lūguma vēstules vietējā policija mūsu konteineru paņēma kā patrulēšanas objektu. Bet apmēram pēc 3 mēnešiem (marta beigās) konteinera vairs nebija… Bija liels, plastmasas pleķis… Kā tas sadega, neviens šobrīd nezina, liecinieku nav, un policija komentārus nesniedz. Nav zināms, vai konteiners aizdegās netīši, piemēram, no izsmēķiem, vai to aizdedzināja…Tas bija šokējoši un apbēdinoši.

Sāpīgi arī bija dzirdēt: “Mēs taču teicām, ka kaut kas tāds būs…”

Tikšanās ar Klimata akadēmijas līderi Metjū Paiju deva mums jaunu iedvesmu un vēlmi rīkoties. Pēc Paija kunga teiktā 3,5 % cilvēku var ietekmēt citu rīcību un mainīt pasauli. 3,5 % cilvēku mūsu skolā – tā ir Ekopadome.

Mēs jautājām skolēniem un skolas darbiniekiem un nolēmām uzstādīt mežā vēl vienu konteineru, kur to var redzēt video novērošanas kamerā. Mēs uzrakstījām vēstuli Rīgas Būvvaldei ar lūgumu atļaut uzstādīt reklāmas stendu mūsu mikrorajonā. Stenda noformējumam izmantosim skolēnu zīmējumus, kas aicina sargāt un nepiesārņot Rīnūžu mežu, apvienot pastaigu ar atkritumu savākšanu. Un mēs noteikti paudīsim savu viedokli ne tikai piedaloties Lielajā talkā, bet arī Klimata akadēmijas izsludinātajā akcijā. Tas būs mūsu vēstījums sabiedrībai un mums pašiem, ka “Vēl nav par vēlu” un “Viens arī skaitās”.

Ekopadomes tikšanās ar Klimata akadēmijas līderi Metjū Paiju
(M. Poļežajeva foto)

0 Comments

Leave a Reply

XHTML: You can use these tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>